Programy i projekty
PALUSZKOWE MALUCHY
Zabawy paluszkowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci, więc grupa maluszków ,,Sówki" przystąpiła do projektu edukacyjnego ,,Paluszkowe Maluchy" (czas trwania rok szkolny 2023/2024). Projekt opiera się na zabawach paluszkowych, masażykach i aktywności manualno - plastycznej i ma na celu rozwijanie aktywności dziecka w zakresie rozwoju mowy i motoryki małej. Zabawy paluszkowe dostarczają doznań dotykowych, wyzwalają radosne reakcje, aktywizują ruch ciała i angażują emocje, pomagają nawiązywać pozytywne relacje w grupie, a także działają relaksująco i wyciszająco. Celami projektu są między innymi: kształtowanie sprawności manualnej i ruchowej; przygotowywanie dzieci do samodzielnego wykonywania codziennych czynności; manipulowanie różnymi przedmiotami; wspieranie rozwoju umiejętności komunikacyjnych i koncentracji. Udział w tym projekcie to doskonały sposób na super zabawę i integrację najmłodszych (i nie tylko) przedszkolaków.
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY ,,SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE"
Najstarsze grupy w naszym przedszkolu przystąpiły do udziału w ogólnopolskim programie profilaktyczno - edukacyjnym ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne" opracowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (czas trwania rok szkolny 2023/2024). Głównym celem programu jest kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zbilansowanej i urozmaiconej diety, niskoprzetworzonej, ekologicznej żywności oraz właściwych nawyków w zakresie higieny. Program sprzyja temu, aby w przedszkolach było zdrowo, ekologicznie i przyjaźnie a utrwalone przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki zadecydują o późniejszym zdrowszym stylu życia.
PROGRAM EKOLOGICZNY ,,NASZE EKOLOGICZNE PRACOWNIE"
Dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi powstanie w naszym ogrodzie przedszkolnym punkt dydaktyczny w ramach realizacji programu ekologicznego ,,Nasze ekologiczne pracownie".
Wartość ogólna programu to 47485 zł. Wysokość dofinansowania ze środków WFOSiGW w Łodzi wynosi 42542 zł. (link do strony WFOSiGW www.wfosigw.lodz.pl)
Przed wejściem do budynku będzie zaprojektowany las, który służyć będzie wielozmysłowemu poznawaniu otaczającego świata oraz budzeniu w dzieciach związku z naturą.
W ogrodzie powstanie ścieżka sensoryczna ,,Bosą stopą", która wpłynie na pobudzenie wrażeń i wyobraźni dotykowej, rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji.
Powstaną również miejsca do obserwacji owadów i ptaków oraz ,,Sala pod chmurką".